0

Lepota in zdravilne lastnosti ehinaceje: navodila za gojenje čudežne rože

Že dolgo pred prihodom Evropejcev so severnoameriški Indijanci odkrili čudovite zdravilne lastnosti "večernega sonca prerije", ki ga poznamo pod imenom Rudbeckia ali Echinacea. Čaj iz cvetov je zdravil rane, tinkture iz korenine so lajšale želodčne težave, čudoviti cvetovi pa so privabljali čebele in metulje z vsega območja.  

Ehinaceja se je v Evropi pojavila v 17. stoletju, zaradi svoje nezahtevnosti in sposobnosti samosejanja pa se je hitro razširila po botaničnih in zasebnih vrtovih. V sami Ameriki pa je ehinaceja vse do odkritja kemične sinteze zdravilnih snovi v 20. stoletju veljala za zdravilo za vse bolezni in je bila vključena v večino lekarniških zdravil.

Lepota in zdravilne lastnosti ehinaceje

Vrste Echinacea

Obstaja več vrst jegličev ki jih najdemo na vrtovih in se razlikujejo po barvi in velikosti cvetov:

  • Echinacea Purpurea - višina rastline do 100 m, košarice do 15 cm v premeru, vijoličasto rožnati jezičasti cvetovi, rdečkasto rjavi cevasti cvetovi. Cveti v drugi polovici poletja 2 meseca.

  • Echinacea pale - višina do 60 cm, rahlo rožnate do bele barve, premer cvetov 10-15 cm.

  • Echinacea ozkolistni - robni cvetovi ozki, rožnati ali vijoličasti, osrednji cvetovi rumeni. Višina 50-100 cm, stebla razvejana.

Poleg priljubljenih sort, katerih cvetovi spominjajo na raznobarvne marjetice, obstajajo tudi oblike frotté, pri katerih cevasti cvetovi prevladujejo nad jezičastimi, zaradi česar je socvetje videti kot puhasta krogla. Najboljše sodobne sorte frotté se po lepoti lahko kosajo z dalijami i astrami.

Uporaba na vrtu

Ta vsestranska rastlina dobro raste na odprtih površinah in pod visokimi drevesi. Primerna je za sprednje grede in naravne vrtove. Lahko jo posadite kot samoniklo rastlino ali v družbi nizko rastočih trajnic.

Škrlatni cvetovi pomagajo ustvariti čudovito kompozicijo na vrtu. Njihova velika socvetja izstopajo iz zelenja ter dajejo skupini rastlin z okrasnim listjem živahnost in dinamičnost.

V mešanih nasadih se jeglič uporablja kot visok poudarek in ozadje za manjše rože. Na cvetličnih gredah se dobro ujema z astrami, monardo in floksom. Njegova velika socvetja so primerna za šopke, saj so dolgotrajna.

Lepota in zdravilne lastnosti ehinaceje

Terapevtske lastnosti

Echinacea purpurea se v tradicionalni medicini uporablja za krepitev imunosti, zdravljenje vnetij in kot del zdravil za celjenje ran.

Tinkture in čaji iz triplata spodbujajo nastajanje belih krvničk, ki imajo ključno vlogo pri obrambi telesa pred okužbami. Pripravki iz ehinaceje imajo protivirusne učinke in pomagajo v boju proti gripi, prehladu in herpesu.

Pomembno. Pred jemanjem ehinaceje se posvetujte z zdravnikom, zlasti če imate kronično bolezen.

Sajenje

Za uspešen razvoj in bogato cvetenje je treba grm posaditi na sončno ali polsenčno mesto. Bolj ko je svetlobe, več bo brstov. Echinacea raste v vseh tleh, vendar ima raje dobro odcedna in hranljiva tla. Zato je dobro, da v luknjo pred sajenjem damo malo komposta ali humusa. Če je zemlja ilovnata, bo rastlina cenila vnos peska.

Echinacejo je najbolje saditi spomladi ali jeseni, ko so tla topla in vlažna. Lahko jo posejete s semeni na prosto ali pa doma najprej vzgojite potaknjence.

Semena kalijo dolgo, tudi do mesec dni, zato jih posejte zgodaj. Globina setve je 5 mm. V zemljo predhodno razporedite fitosporin ali drug biološki fungicid, da preprečite bolezen črne noge pri sadikih.

Prvi pravi list se bo začel oblikovati 8-10 dni po vzniku sadik. Ko zrasteta dva prava lista, je čas, da potaknjence presadite v posamezne lončke. Echinacea ima dolge korenine, zato jih presadite v globoke lonce. Sadike rastejo zelo počasi in bodo cvetele v drugem letu.

Gojenje

Echinacea je odporna na sušo, vendar jo je treba v sušnih obdobjih večkrat zaliti. Koristno je mulčenje tal - organske snovi bodo zadržale vlago in preprečile vznik plevela, kar bo ustvarilo optimalne pogoje za rast. Na začetku rastne sezone, ko se iz zemlje začnejo pojavljati prvi poganjki, je priporočljivo gnojenje s katerim koli organskim gnojilom, da bo cvetenje bolj bujno. V obdobju nastavljanja popkov grmovnice nahranite s kompleksno mineralno sestavo, da bodo cvetovi svetlejši in večji.

Redno obrezujte odcvetela socvetja in preprečite, da bi se semena usedla - tako boste podaljšali obdobje okrasitve.

Ehinaceja je skorajda brez bolezni, vendar se lahko pojavijo madeži ali gnitje. Odstranite obolele liste - ni verjetno, da bi se okužba še naprej širila.

Če je poletje zelo vlažno, lahko iglavce napadejo polži. Te škodljivce lahko nadzorujemo z insekticidi in mehanskimi metodami, kot so ovire ali pasti. Ehinacejo, ki raste v globoki senci, lahko napadeta pepelasta plesen in rja. Ob prvih znakih teh bolezni odstranite prizadete dele in celoten grm poškropite s fungicidom.

Če boste upoštevali naša priporočila za sajenje in nego, boste lahko v celoti uživali v čarobni lepoti sort ehinaceje. V komentarjih nam povejte, katere sorte gojite na svojem vrtu in kako uporabljate ehinacejo.

Objavil: 03 jun 2024
Ogledi: 111
(Glasovi: 0, Ocena: 0)
Pustite komentar
Ocena
Priložite eno ali več datotek