Sivka je srebrnkast grm s svetlimi lila ali rožnatimi cvetovi, ki ustvarja pravljično vzdušje in preoblikuje vsako pokrajino. Vonj sivke je lahko pomirjujoč in sproščujoč, lajša stres in izboljšuje spanec.
Sivka je ena od bistvenih rastlin za aromaterapijo in jo je enostavno gojiti doma. Dobro se obnese v lončkih in posodah, z njo pa lahko okrasite balkone in terase ter ustvarite prijetne kotičke za sprostitev.
Skrivnosti sivke
Sivka izvira iz Sredozemlja, Arabskega polotoka in Indije. Tam temperatura nikoli ne pade pod +5 °C. To je treba upoštevati pri gojenju sivke na balkonu. Če bo posoda pozimi na prostem, izberite na mraz najbolj odporno sorto ozkolistne sivke (Lavandula angustifolia). Miniaturni hibridi in širokolistna sivka (lavandula latifolia) so primerni za uporabo v zaprtih prostorih.
Sivka je rastlina, ki ljubi sonce. Doma jo lahko gojimo le na najsvetlejših oknih, na južnih, zahodnih in jugozahodnih ložah.
Za gojenje sivke so primerni le široki lonci - odrasel grm potrebuje posodo s premerom vsaj 30 cm. Rastlina se dobro obnese v plastičnih in keramičnih posodah.
Gojenje iz semen
Semena sivke je treba stratificirati, kar traja dolgo časa. Vendar bodo sadike močne, zdrave in prilagojene lokalnemu podnebju. Poleg tega so semena cenejša od odraslih rastlin iz drevesnice. Semena imajo zelo dolg rok trajanja - kalijo lahko tudi, če ležijo po hiši pet let.
Pred setvijo:
-
Semena sivke zmešajte z mokrim peskom.
-
Postavite jih v nepredušno zaprte vrečke ali posode.
-
Postavite za 8 tednov v hladilnik ali sobo pri +5 °C.
Izvede se lahko naravna stratifikacija. To storimo tako, da semena posejemo konec novembra in jih zmulčimo. Posoda je vso zimo na prostem. Prvi poganjki se bodo pojavili aprila.
Sadike
Sivko lahko lepo razmnožite s potaknjenci. Potaknjenci se spomladi odrežejo z lanskoletnih vej. Vsak potaknjenec naj bo dolg približno 10 cm. Odstranite spodnje liste in veje položite v mešanico zemlje s perlitom in apnom. S potaknjenci lahko ohranite svojo najljubšo sorto in dobite cvetoče rastline hitreje kot s setvijo.
Delitev grmovnic
Odrasle grme sivke lahko pomladimo z delitvijo in pridobivanjem novega sadilnega materiala. To lahko storite spomladi ali jeseni.
Kako razdeliti grm:
-
Rastlino izkopljete.
-
Z nožem ali ostro lopatico ga razdelite na več delov.
-
Vsak del mora imeti svoje korenine.
Skrb za sivko
Južna sivka dobro raste v rahlo odcednih tleh. Najbolje je, če posodo napolnite s pripravljeno zemljo za sivko, ki vsebuje apno in lesni pepel.
Ne pozabite na dno lonca namestiti drenažo, da voda ne bo zastajala. Sivka zelo dobro prenaša suha tla. Poleti jo lahko zalivamo enkrat na teden, pozimi pa enkrat na štirinajst dni. Mlade rastline imajo rade kopeli, starejše pa ne.
Pomembno: Ne škropite cvetoče sivke, sicer cvetovi odpadejo.
Gnojenje
Spomladi je dobro odrasle grmovnice pognojiti s kompleksnim mineralnim gnojilom. Namesto gnojenja lahko grm presadite v večji lonec. Sivka ima občutljive korenine, zato jo presadite previdno.
Kalijeva in fosforna gnojila so koristna poleti, dušikovih gnojil pa se izogibajte. Pozimi je dobro, da rastline, ki ostanejo zunaj, obrežemo do ravni tal in jih prekrijemo s plastjo mulče ali komposta - to bo rastlinam zgodaj spomladi zagotovilo hrano in spodbudilo dobro rast.
Posebnosti gojenja sivke v loncu
Poskrbite, da voda v krožniku ne bo zastajala. Pozimi posodo postavite stran od radiatorjev. Da bi ohranili kompakten habitus grma, rastlino poleti porezujte in obrezujte. Odrezane veje lahko uporabite za izdelavo vrečk.
Sivka v lončkih se dobro obnese na prostem, kjer sta temperatura in vlažnost idealna. Zato v topli sezoni skušajte sivko v lončku postaviti na zrak: postavite jo na balkon, ložo, teraso ali verando. Če to ni mogoče, pogosteje odpirajte okna, da zagotovite zračenje.
Rastline, ki ljubijo sonce, v zaprtih prostorih pogosto trpijo zaradi glivičnih bolezni in pajkovih pršic. Če pride do okužbe, uporabite fungicide za sobne rastline. V boju proti pršicam bo pomagalo prhanje ali insekticidi.
Z upoštevanjem preprostih pravil je mogoče vzgojiti zdravo in lepo sivko, ki bo tudi v zaprtih prostorih dolga leta navduševala s svojim vonjem in cvetenjem.