Pampa je žitna rastlina, ki tvori velike grme in je še posebej dekorativna, ko cveti v drugi polovici poletja, ko se na visokih cvetnih steblih oblikujejo veliki puhasti cvetovi.
Odrasli grmi pampasove trave so precej veliki in ljubijo svetlobo. Med cvetenjem se cvetna stebla dvignejo do višine več kot 2 metra, ozki listi, dolgi približno 1,5 metra, pa se ukrivijo in oblikujejo okroglo fontano. Te lastnosti je treba upoštevati pri izbiri mesta za sajenje in oblikovanju krajinske kompozicije.
V svoji domovini Južni Ameriki raste pampa v vlažnih nižinah in rečnih poplavnih ravnicah, dosega orjaške velikosti in velja za plevel. To izkoristimo, saj ima kot vsak plevel tudi pampasova trava visoko stopnjo rasti, je nezahtevna ter odporna proti boleznim in škodljivcem.
Kako pravilno posaditi pampasovo travo
Prodajamo triletne sadike pampasove trave, vzgojene v posodah C2 (2 litra). To so popolnoma razvite in že oblikovane rastline z zaprtim koreninskim sistemom, ki jih lahko sadite na prosto vso sezono - od zgodnje pomladi do pozne jeseni pri temperaturi tal +12-15 stopinj Celzija.
Za pravilno odstranitev rastline iz posode jo pred sajenjem postavite v posodo z vodo in nato previdno odstranite sadiko s koreninami. Če so korenine tesno ovite okoli celotne grude zemlje, jih pred sajenjem nekoliko razpršite in „zmečkajte“ - to bo pospešilo in aktiviralo proces ukoreninjenja.
Pri sajenju sadik pampasove trave naredite naslednje:
-
izkopljite luknjo velikosti 60 x 60 x 60 cm in odložite vrhnjo rodovitno zemljo - ta bo potrebna za mešanico tal.
-
Dno jame obložite z drenažno plastjo grobega gramoza ali ekspandirane gline debeline 10-15 cm, da zagotovite drenažo.
-
Pripravite mešanico hranil, ki jo sestavljajo: 1 del avtohtone rodovitne zemlje, 1 del nevtralne šote, 1 del zrele organske snovi ali kupljene hranilne zemlje.
-
Pripravljeno mešanico vlijte v nasip na drenažni sloj in postavite sadiko tako, da je koreninski vrat v ravni ravnini z zemljo - med stiskanjem zemlje in zalivanjem se bo sadikica znižala, vendar je to normalno.
-
Zemljo v luknjo vlivajte v plasteh in vsako plast z rokami zatlačite. Približno na polovici postopka dodajte katero koli kompleksno, dolgotrajno gnojilo - to gnojilo bo grmu zadostovalo za dve sezoni.
-
Po sajenju je treba sadiko izdatno zaliti.
-
Zemljo okoli rastline je treba mulčiti z 5-10 cm debelo plastjo lubja, da preprečite prekomerno izhlapevanje vode iz tal in rast plevela.
Pampska trava v krajinski zasnovi
Pampaška trava je vsestranska rastlina, ki jo lahko uporabite kot soliter, kot del kompozicije ali celo kot prostorski rob, če želite ločiti vodno telo ali polepšati parkirišče.
Upoštevajte, da imajo okrasne sorte pampasove trave socvetja različnih barv, na primer sorta Pink Feather ima roza socvetja. To lastnost lahko uporabite za izdelavo bolj dekorativnih živih mej, ki združujejo klasične bele in barvne sorte.
Rastlina je odlična kulisa za cvetlične grede v naravnem slogu, pa tudi kot poudarek v kompoziciji z iglavci.
Pampaška trava je zelo lepa v kombinaciji z ehinacejo, rudbekijo, okrasnimi sortami rmana.
Vendar ne smemo pozabiti, da grm pampasove trave sčasoma razvije močan koreninski sistem, ki bo drugim rastlinam v mešanici odvzel vlago in hranila, zato je treba pogostost zalivanja in gnojenja takih okrasnih kompozicij povečati.
Pampasova trava je edinstven poudarek za vsak vrt v našem pasu. Je zanesljivo odporna na zimo, vendar je pri jesenskem sajenju mladih rastlin bolje, da jih porežemo na 10-15 cm in pokrijemo z žagovino, slamo ali odpadlim listjem v vsaj 20 cm sloju. Spomladi je treba to zastirko čim prej odstraniti, saj se grm prebudi takoj, ko se tla segrejejo.
Ob ustrezni zasaditvi in negi lahko pampasovec raste in cveti desetletja ter si vsako leto ustvari močnejši življenjski prostor. Če se grm razraste, ga je mogoče enostavno razdeliti.