Grozdje potrebuje skrbno nego, da pridela okusne in sočne jagode. Jesensko obrezovanje in zimsko zavetje sta ključni točki pri gojenju te rastline. To omogoča obilen pridelek tudi v hladnem podnebju.
Jesensko obrezovanje: priprava na zimo
Jesensko obrezovanje grozdja ni kozmetični postopek. Je pomembna faza v življenjskem ciklu rastline. Z njim se trta pripravi na zimo, poveča pridelek in omogoči oblikovanje primerne krošnje.
Povzetek
-
Nadomestna vejica je kratko obrezana vejica z 2-3 popki. Dva popka sta potrebna za obnovitev plodov v naslednjem letu, tretji pa je rezervni za primer, če bi oči pozimi odmrle.
-
Sadni poganjek je dolga veja, na kateri po obrezovanju ostane od 4 do 12 brstov, odvisno od sorte in starosti grma. Nastane iz poganjka poleg nadomestne veje.
-
Nadomestna veja in rodni poganjek skupaj tvorita rodni člen. Ta par poganjkov tvori osnovo, na kateri se bodo oblikovali brstiči.
Mladi vinograd
V letu sajenja se sadike ne sme obrezovati. Mora se okrepiti, da ji zrastejo poganjki in korenine ter da ima čas, da se okrepi pred prihajajočo zimo. Prvo obrezovanje mladega grozdja se opravi šele v drugem letu. Trta mora imeti dva poganjka s 5-7 očesi na vsakem - to je bodoča osnova trte.
Jesensko obrezovanje v tretjem letu
Ko listi odpadejo, odrežite vse dvoletne poganjke razen dveh. Enega od teh poganjkov obrežemo na 2-3 brste - to bo nadomestni poganjek. Drugi poganjek (tisti, ki je bolj oddaljen od sredine grma) obrežemo na 4 brste, da nastane sadni poganjek.
Obrezovanje grozdja v četrtem letu
Jeseni po odpadanju listja odrežite navpične poganjke, ki so poleti obrodili, skupaj s poganjkom, na katerem so zrasli. Pustite poganjke, ki rastejo iz nadomestne veje. Od sredine grma odrežite poganjke za 5-7 očes, tiste, ki so bližje sredini, pa za 2-3 očesa. Nastane nov sadni popek. Na vsaki skeletni veji grma pustite po en sadni brst.
Stari vinograd
Če grozdja jeseni ne obrežete, se trta preveč zgosti in preneha normalno roditi. Da bi preprečili oslabitev rastline, se jesensko obrezovanje opravi v dveh fazah.
Septembra je treba odrezati vse neželene zelene poganjke, ki so zrasli v spodnjo mrežno žico. Poganjke iz tekočega leta, ki so prerasli spodnjo žico, preganjamo, tj. odrežemo vrhove in odstranimo do 10 % njihove dolžine. Zgodnejše obrezovanje ni mogoče, saj bi tako nastalo veliko število poganjkov, ki bi jih bilo treba odstraniti. Če so septembra na rastlini še vedno poganjki, jih je treba skrajšati in na vsakem pustiti največ tri liste - ti so koristni za fotosintezo.
Oktobra in novembra grm močno obrežemo. Pozimi naj se obrezujejo le tisti deli rastline, ki so nujni za prihodnje plodove. Glavna naloga te faze obrezovanja je, da se na vsaki skeletni veji oblikujeta nova nadomestna veja in sadni poganjek. Starejši in močnejši kot je grm, daljši mora biti sadni poganjek.
Kako pravilno pokriti trto pred zmrzaljo
Brez zavetja lahko grozdje tudi v južnih regijah zmrzne in vas naslednje leto prikrajša za obilen pridelek. Predhodno obrezane trte je treba pokriti po prvih hudih pozebah.
Najprej je treba rastlino pripraviti. Počakajte, da lubje na poganjkih rahlo porjavi (to se običajno zgodi po nekaj jutranjih pozebah). Ko se nočne temperature začnejo zniževati na -7 °C in se dnevne temperature ne dvignejo nad ledišče, lahko začnete postavljati zavetja. Za to dejavnost je treba izbrati svetel in suh dan.
Strokovnjaki priporočajo uporabo kmetijskih vlaken kot glavnega pokrivnega materiala. Za dodatno izolacijo se lahko uporabijo slama, lapnik in listje.
Načini pokrivanja grozdja:
-
Sušenje - trte se odstranijo z žice in položijo na tla. Zgornji del pokrijte s plastjo suhega listja, iglic ali drugega organskega materiala. Nato jih prekrijte s folijo.
-
Sušenje na zraku - trte se položijo na tla, položijo se loki, prekrijejo z agrovlakni in pritrdijo robovi prekrivnega materiala.
-
V zabojih - trte se postavijo v zabojčke, napolnjene s suhim materialom (listje, iglice, slama). Škatle so pokrite s folijo.
Pomembne točke:
-
Grozdje je treba pokriti po prvi pozebi, vendar pred stabilno hladnim vremenom.
-
Spomladi, ko se temperatura zraka dvigne nad 0 °C, pokrov odstranimo.
-
Če so trte pokrite s folijo, je treba zagotoviti prezračevanje.
Koristni nasveti
Pri odstranjevanju trt s podstavkov je treba paziti, da ne poškodujete občutljivih poganjkov.
Gostoto kmetijskih vlaken je treba izbrati glede na podnebje regije.
Ne pozabite prezračiti zavetja - to je pomembno, da trte ne odmrejo.
Z upoštevanjem teh preprostih priporočil boste lahko uživali v okusnih in sočnih grozdnih jagodah z lastnega vrta. Pravilno obrezovanje jeseni in zaščita pred zimo vam bosta pomagala, da boste dobili obilen pridelek in ohranili rastline za več let.