Orhideje so izjemno lepe rastline. Niso muhaste in jih je mogoče gojiti tudi v navadnem stanovanju s suhim zrakom. Z upoštevanjem naših preprostih nasvetov jih lahko uživate v svojem domu.
Nakup cvetja
Če se želite izogniti razočaranju, kupujte rastline v velikih trgovinah, kjer nadzorujejo kakovost. Pri nakupu bodite pozorni na korenine - te morajo biti sive ali svetlo zelene, močne in čvrste. Večina orhidej se prodaja v prozornih plastičnih lončkih, tako da so korenine dobro vidne. Izogibajte se rastlinam s temnimi ali polomljenimi koreninami.
Substrat
Pri gojenju orhidej se uporabljajo posebni substrati iz borovega lubja in dodatkov. Takšen substrat je težko pripraviti sami, zato ga je bolje kupiti. Kasneje, ko si boste nabrali izkušnje, lahko substrat pripravite sami po že pripravljenih receptih ali pa mu po lastni presoji dodajate sestavine z eksperimentiranjem.
Temperatura
Orhideje so toploljubne, vendar ima vsaka vrsta svoje zahteve glede temperature. Najnižja sprejemljiva temperatura je med +5 in +18 °C. Če je nižja, korenine zgnijejo. V bližino lonca postavite termometer, saj je na okenski polici hladneje kot v celotnem stanovanju.
Obstajajo hladnoljubne vrste orhidej, ki pozimi potrebujejo temperaturo +10+ 14 °C, poleti pa ne več kot +22 °C. Med njimi je na primer avstralski dendrobij.
Zalivanje
Orhideje imajo rade zmerno zalivanje. Zalivajte, ko je substrat popolnoma suh. Rastline potrebujejo mehko, skoraj destilirano vodo. Voda iz pipe zamegli substrat in rastline začnejo rumeneti.
Razsvetljava
Orhideje imajo rade svetlo, vendar razpršeno svetlobo. Primerne so okenske police, obrnjene proti vzhodu ali zahodu. Izogibajte se neposredni sončni svetlobi, zlasti poleti.
Vlažnost zraka
Orhideje živijo v tropih, zato so navajene na vlažen zrak. Vsak dan jih lahko poškropimo z vodo iz razpršilnika ali jih postavimo v posodo, napolnjeno z vodo in gramozom. Visoka vlažnost zraka je še posebej pomembna pozimi.
Gnojenje
Orhideje hranimo s posebnim gnojilom vsaka dva tedna, vendar le v obdobju aktivne rasti in cvetenja. Primerne so tekoče raztopine za zalivanje pod korenino ali škropljenje listov, vendar gnojila v obliki palic ali tablet za to cvetlico niso primerna.
Sestava gnojila je odvisna od razvojne faze rastline. Dušikovo gnojilo je potrebno med rastjo listov. Fosfor in kalij sta uporabna med cvetenjem. Med aktivno rastjo korenin se listi škropijo s sestavljenim gnojilom, da ne bi opekli mladih korenin.
Krmljenje je najbolje opraviti zjutraj, ko je vsaka cvetna celica aktivna in lahko hitro absorbira hranila. Zvečer se rastline pripravljajo na spanje, zato mikrohranila slabo absorbirajo.
Vrtne rože, ki so videti kot orhideje
Tudi tiste vrste orhidej, ki običajno veljajo za odporne proti mrazu, na naših vrtovih ne prezimijo.
Vendar pa obstajajo vrtne rože, ki po videzu spominjajo na te eksotične rastline:
Alstromerija je čebulnica z zelo svetlimi, pogosto pisanimi cvetovi, zbranimi do 15 v socvetjih na visokih in ravnih pecljih. Je eno izmed najbolj priljubljenih rezanih rož in šopkov.
Leva zelena je čudovita trajnica, ki jo včasih poetično imenujejo "zmajeva roža", ker je cvet podoben zmajevemu obrazu. Kljub eksotični obliki njenih socvetij je leva zelena preprosta in nezahtevna rastlina iz družine gobarjev, ki so jo gojile že naše babice.
Irisi so še ena vrtna eksotika, ki ni podobna ničemur drugemu kot orhideji, vendar je povsem nezahtevna in barvno raznolika. V katalogu GraddinaMax je na voljo tako velika zbirka irisov, da lahko s temi veličastnimi in čudovitimi rastlinami napolnite celoten vrt, če želite.
Presajanje orhidej
Orhideje je težje presaditi kot običajne rastline, vendar s pravim znanjem postopek ne traja več kot 10 minut. Sadike presadimo zgodaj spomladi ali ko se korenine preveč razrastejo in močno visijo iz lonca.
Naročilo za ponovno zasaditev:
-
Nov substrat odstranite iz embalaže in ga čez noč namočite v čisto vodo.
-
Odstranite rastlino iz lonca in korenine osvobodite ostankov starega substrata.
-
Korenine položite v nov lonec in jih posujte z vlažnim substratom, da bo ta zapolnil celoten prostor.
Obdobje počitka
Po cvetenju večina orhidej počiva. Obdobje okrevanja traja vsaj 8 tednov. V tem času je treba lonec postaviti na posredno sončno svetlobo, zalivanje je treba zmanjšati na minimum ali ga popolnoma prekiniti, škropljenje pa omejiti na škropljenje z razpršilnikom. Tudi hranjenje ni potrebno.
S prihodom tople sezone se mora orhideja prebuditi iz stanja mirovanja. Navzven se to kaže s pojavom mladih listov in cvetnih stebel. Če se to ne zgodi, bo pomagala šok terapija, ki je sestavljena iz ureditve dnevnih in nočnih temperaturnih razlik 4-5 stopinj.
Kaj je še pomembno
Za gojenje orhidej uporabljajte čiste lonce z velikimi drenažnimi luknjami na dnu. Ne pozabite odrezati posušenih cvetov in listov.
Ustvarite orhidejam pogoje, ki so čim bolj podobni njihovemu naravnemu okolju. V naravi tropske lepotice rastejo na drevesnih deblih s prosto visečimi koreninami. Vse, kar potrebujejo za življenje, dobijo iz zraka. Orhideje so se prilagodile zelo redki prehrani in lahko vpijajo vodno paro kot goba.
Ravno takšne pogoje simulirajo pridelovalci cvetja:
-
korenine imajo dostop do svetlobe;
-
pogosto pršite zrak okoli rastline;
-
uporabite gnojilo z zelo nizko koncentracijo hranil.
Orhideje so občutljiva bitja, vendar jim ni težko ustvariti udobnega okolja. Upoštevajte naše nasvete in doma boste lahko gojili zdrave in lepe rože.