Polži so prava nadloga za vrtnarje. Čez noč lahko uničijo pridelke. Vendar ne hitite z uporabo kemikalij - narava je pripravila učinkovite in varne načine za zaščito pred temi škodljivci.
Peteršilj je varuh začimb.
Peteršilj ni le odlična začimba za jedi, ampak tudi pravi stražar, ki lahko zaščiti pridelke. Njegova aroma vsebuje oster vonj eteričnih olj, ki ga polži ne prenesejo, zato se takšnih območij izogibajo. Peteršilj lahko sadimo na prostem in v rastlinjakih. Na leto daje več pridelkov in hkrati ščiti zelenjavni vrt.
Žajbelj je dišeča meja za polže
Vse vrste žajbelj dišijo po vonju, ki odganja škodljivce. Ta rastlina ne le ščiti zelenjavni vrt, temveč ga tudi krasi, saj ustvarja čudovite pokrite površine.
Žajbelj lahko posadite na sončna mesta z dobro drenažo. Ne prenaša prekomerne vlage, je pa odporen na vročino in sušo. Razmnožuje se s semeni, potaknjenci in delitvijo grma.
Rožmarin je elegantna zaščita pred škodljivci
Še eno učinkovito sredstvo za odvračanje polžev je vitki rožmarin, ki ima oster, a prijeten vonj. Njegova aroma vsebuje mešanico eteričnih olj, ki ne le odganjajo mehkužce, temveč tudi dajejo vašemu vrtu prijetno vzdušje.
Rožmarin je toploljubna rastlina in ne prenaša mrzlih zim. V nekaterih regijah naše države ga lahko gojimo le v posodah, za zimo pa ga preselimo v rastlinjak.
Česen - oster okus po škodljivcih
Česen je dobro znano zdravilo za številne škodljivce, tudi polže. Oster vonj česna odganja mehkužce, mrhe, pršice in hrošče.
Česen ima najraje sončna območja z dobrim odvodnjavanjem. Razmnožuje se s čebulicami.
Meta je dišeča ovira
Meta je še ena aromatična rastlina. Njen močan vonj odganja mehkužce in privablja plenilske žuželke, ki se hranijo s polži.
Vendar je meta zelo odporna in se hitro razmnožuje. Da na zelenjavnem vrtu ne zavzame vsega prostora, jo gojimo v lončkih ali pa njeno rast omejimo.
pelin je koristno grenčilo
Polži ne marajo pelina zaradi ostrega vonja in grenkega okusa, vrtnarji pa ga ne marajo, ker lahko izpodrine vse pridelke. Medtem pa rastlina že dolgo ni več plevel. Razvili so okrasne sorte pelina, ki so videti odlično na cvetličnih gredicah. Grmovnice s srebrno rezanimi listi lahko posadite na poti in avenije na vrtu, višje sorte pa lahko uporabite za zaščito cvetličnih gredic.
Sivka je dišeči vitez
Sivka je čudovita rastlina z lepimi cvetovi. Je tudi učinkovito sredstvo proti polžem. Njen močan vonj vsebuje eterična olja, ki so za mehkužce neprijetna.
Na vrtu sivka ima raje sončne prostore z dobro drenažo, prenaša sušo in redko zalivanje. Razmnožuje se lahko s semeni in potaknjenci.
Krvni koren je skromen branilec.
Čeprav je rman neopazen, je učinkovita obramba pred polži. Njegovi listi in stebla vsebujejo šibek repelent, ki odganja mehkužce.
Vrtni rman je nezahteven, saj brez oskrbe raste v vseh tleh. Dobro uspeva na sončnih mestih in v delni senci. Razmnožuje se s semeni in delitvijo grma.
Bazilika je ovira za okus
Ta okusna začimba za hrano je lahko odlična zaščita pred polži. Njegova svetla aroma odganja mehkužce in jim preprečuje, da bi se pojavili na gredicah. Vijolična in zelena bazilika ima raje sončne prostore, razmnožujeta pa se lahko s semeni.
Timijan: zapora proti vonjavam
Timijan je aromatična začimba. Učinkovito odvrača tudi polže od gredice. Mehkužci ne prenesejo njegove močne arome, zato je timijan odlična obramba pred rastlinojedci.
Vrtni timijan je toploljubna rastlina, ki ne prenaša prevelike vlage in kislih tal ter ima rada sušo. Razmnožujemo ga lahko s semeni in delitvijo grma.
Vrtno cvetje
Cosmea, nasturcija, mrzlica in eschscholzia bodo pomagale odpraviti polže. Če jih posadite po obodu vrtne parcele ali posameznih gredic, boste imeli pred polži odporen kordon.
Smernice za uporabo obrambnih rastlin
Z nekaj preprostimi ukrepi lahko povečate učinkovitost fitozaščite:
-
Dišeče rastline posadite po obrisih gredic ali izmenično z zelenjadnicami.
-
Kombinirajte različne vrste aromatičnih rastlin - tako bo učinek močnejši.
Če polži še naprej škodujejo pridelkom, je treba sprejeti dodatne ukrepe:
-
Redno pregledujte gredice in odstranjujte polže.
-
Zemljo posujte z lesnim pepelom, kavno usedlino ali zdrobljenimi jajčnimi lupinami.
-
Ne pozabite, da se mehkužci lahko gibljejo le na vlažnih tleh, zato površino mulčujte s suho travo ali odpadlimi iglicami iglavcev.
Narava nam daje vsa orodja, ki jih potrebujemo za zaščito pred škodljivci. Z njimi poskrbite za lep zelenjavni vrt in zdrave rastline.