Vrtnice so najbolj priljubljene rože. Rastejo povsod in jih lahko občudujemo tako v velikih parkih kot na majhnih parcelah. Mnogi vrtnarji vrtnico upravičeno štejejo za kraljico vrta in ji namenijo najboljša mesta na vrtu ali v bližini vhoda. Spoznajte, kako ustvariti svoj vrt z vrtnicami, ki vam bo v veselje in ponos.
Izbira sorte
Sorte vrtnic so prav tako modne kot vse drugo. Trenutno so priljubljene vrtnice z velikimi cvetovišopkastimi , ki cvetijo na koncih dolgih, togih stebel. Te so idealne za šopke. Poleg cvetličarstva jih uporabljamo tudi za ustvarjanje dišečih alej.
Na drugem mestu na lestvici priljubljenosti so vrtnice za gredice. Niso tako visoke kot šopkovne vrtnice. Sadimo jih v cvetlične grede in z njimi oblikujemo nizke žive meje - robove.
Parkovne vrtnice so idealne za gojenje v ločenih grmovnicah. Njihova višina je 2-3 m, stebla pa so tako toga, da ne potrebujejo opore.
Plezalne sorte vrtnic so še vedno priljubljene. Njihova stebla lahko dosežejo dolžino do 6 m, zato jih gojimo na rešetkah in pergolah. V navpičnem vrtnarjenju so videti spektakularno in vrtu dodajo kraljevski sijaj.
Pokrovne sorte lahko gojimo na alpskih gričih, pobočjih in tratah. Takšne vrtnice ležijo na tleh kot pisane preproge.
Če je vrt zelo majhen, bo vanj sodilo vsaj nekaj miniaturnih vrtnic. Gojimo jih lahko tudi na večjih parcelah, tako da oblikujemo nizke obrobe ob poteh ali okrasimo cvetlične gredice po obodu.
Kaj vrtnice potrebujejo za dobro rast
Vrtnice so videti čudovite in muhaste, vendar so zelo nezahtevne. Tudi vrtnar začetnik se lahko spopade z njihovim gojenjem. Poglejmo, kaj potrebuje kraljica cvetja za dobro rast, brez bolezni in bujno cvetenje.
Mesto za vrtnico mora biti sončno in zračno, vendar ne na močnem vetru. Vrtnic ne sadite v senco ali v bližino visokih dreves.
Primerna so vsa tla, vendar vrtnice najbolj bujno cvetijo na rodovitni, organsko bogati černozrnati zemlji s pH od 6 do 6,5. Pred sajenjem je treba zemlji dodati kompost ali druge organske snovi, da se izboljšata struktura tal in akumulacija vlage.
Vrtnice lahko sadite od zgodnje pomladi do pozne jeseni. Čas sajenja je odvisen od kupljenih sadik. Če imajo gole korenine, je idealen čas za sajenje zgodnja jesen. Pred sajenjem obrežite konice korenin in potaknjence za 2-3 ure namočite v vodo.
Rastline v lončkih in posodah lahko sadite jeseni, spomladi in celo poleti. Izkopljemo jamo, zemljo napolnimo z gnojili in potaknjence s kupom zemlje prenesemo iz lonca na stalno mesto.
Pri sajenju cepljenih potaknjencev mora biti mesto cepljenja približno 3-5 cm pod površino zemlje. Tako bo rastlina zaščitena pred zmrzaljo in zmanjšan pojav divjega razraščanja.
Po sajenju je treba vrtnice izdatno zalivati in mulčiti z lubjem. Debela plast mulče ohranja zemljo vlažno in preprečuje rast plevela. V prvem letu grmovnic ni treba gnojiti.
Nega vrtnic
Odrasle rastline je treba redno zalivati. V najbolj vročih dneh jih zalivajte vsaj dvakrat na teden. Starejši kot je grm, večje, globlje in bolj razvejane so njegove korenine, zato lažje prenaša sušo.
Vrtnice rastejo in cvetijo vso sezono, zato potrebujejo veliko hranil. Najbolje je kupiti posebno gnojilo za vrtnice. Na začetku sezone mora pri gnojenju prevladovati dušik, slediti mora fosfor, bližje jeseni pa kalij.
Vrtnice imajo rade humus in kompost. Organsko gnojilo je treba uporabiti enkrat na 3-4 leta, spomladi ali jeseni.
Primerna so gnojila s podaljšanim učinkom. Gnojimo jih na začetku sezone. Skozi poletje se počasi raztapljajo, sproščajo hranila in hranijo rastlino.
Oblikovanje
Obrezovanje je glavna tehnika vzdrževanja rožnega vrta. Vrtnice obrezujemo, da ohranimo lepo obliko grmovnic, podaljšamo obdobje cvetenja ter odstranimo suhe, krive in šibke poganjke. Običajno se s škarjami za obrezovanje dela enkrat na leto: od konca marca do sredine aprila. V tem času grmovnicam odstranimo liste, tako da lahko jasno vidimo, kateri poganjki niso prezimili.
Vrtnic za zimo ne obrezujemo. Vendar lahko odstranite toge in suhe poganjke, da lažje pokrijete grmovje.
Poleti je treba odstraniti cvetoče cvetove, da ne odlagajo semen. Prav tako je treba nenehno odstranjevati koreninske poganjke.
Prezimovanje
Če se temperatura spusti pod -10 °C, nepokriti poganjki zmrznejo. Zato v hladnih regijah novembra grmovnice zavijemo v agrovlakna ali pokrijemo z listi iz valovitega kartona. Plezalne vrtnice položimo na tla in jih pokrijemo s slamo.
Če spomladi ugotovite, da je vrtnica zmrznila, je ne hitite izkopati in zavreči. Odrežite počrnele veje in počakajte dva meseca. Popki, ki so pod nivojem tal, se bodo najverjetneje prebudili in grm si bo kmalu opomogel.