Skrb za vrtnice po cvetenju obsega predvsem obrezovanje in gnojenje. Z obrezovanjem grmu povrnemo dekorativnost in ponovno spodbudimo cvetenje, če ima sorta to lastnost. Gnojila pa hranijo rastlino in vplivajo na njeno vitalnost.
Za kraljico vrta skrbimo vso sezono po naslednjem vrstnem redu: najprej obrezovanje, nato gnojenje, sledi rahljanje zemlje, mulčenje in po potrebi zaščita pred glivičnimi boleznimi in škodljivci, med katerimi je najpomembnejša mrčes.
Kako obrezati vrtnico po cvetenju?
Vrtnica je "programirana" za razmnoževanje s semeni, zato je po končanem cvetenju vsa energija usmerjena v oblikovanje plodov. Ko se plodovi oblikujejo, se cvetenje ustavi, saj rastlina v tem ne vidi več smisla. Če torej želimo nove cvetove, takoj odstranimo odcvetela socvetja. V tem primeru bo vrtnica, odvisno od vrste, tvorila nove popke ali nove poganjke.
Obrezovanje vrtnic po cvetenju je potrebno za vse vrste teh grmovnic:
-
šopek vrtnic - odstranjevanje cvetočih socvetij spodbuja ponovno brstenje, saj je to vrsta, ki cveti neprekinjeno;
-
miniaturne vrtnice - redčenje grma preprečuje bolezni in spodbuja ponovno cvetenje;
-
velikocvetna vrtnica - priporočljivo je selektivno obrezati konice poganjkov, ko ovenijo, da rastlina ne oslabi zaradi nastajanja plodov;
-
Angleške vrtnice in druge grmovnice - obrežite odmrla stebla, da grmu povrnete okrasnost in spodbudite sezonske poganjke, ki bodo cveteli naslednje leto;
-
plezalne vrtnice - poleti je treba odstraniti ne le odcvetela socvetja, temveč tudi celotne odcvetele stare poganjke, saj se na njih ne bodo več tvorili popki.
Splošna pravila obrezovanja: uporabljajte le ostra orodja s čistimi rezili; vrhove poganjkov odrežite do najbližjega lista; novi poganjek bo rasel v isti smeri, kot je rasel zgornji list.
S čim naj gnojim vrtnice po cvetenju?
Vrtnice porabijo veliko energije za cvetenje in potrebujejo mineralna ali organska gnojila ki vsebujejo celoten niz NPK. Po obrezovanju lahko grme pod koreninami in listi pognojite z raztopino pepela (kozarec prelijete z litrom vrele vode in ga, ko se ohladi, vlijete v vedro z vodo) in vsemi razpadlimi organskimi snovmi, ki so vir dušika. Če nimate časa, da bi sami pripravili hranljive napitke - uporabite pripravljena gnojila za vrtnice, kar je zelo priročno in se izognete težavam.
Splošna pravila za gnojenje vrtnic:
-
gnojila uporabite po zalivanju, vodotopna gnojila pa hkrati z zalivanjem;
-
Najboljši čas za gnojenje je zgodaj zjutraj, pozno zvečer ali v oblačnih dneh;
-
pred zalivanjem nujno zrahljajte zemljo pod grmom;
-
Da bi ohranili optimalno stanje tal, je bolje, da je območje korenin vrtnice pod mulčem, kot je lubje iglavcev.
V komentarjih delite svoje izkušnje z obrezovanjem in gnojenjem vrtnic - zagotovo bodo koristne za tiste, ki načrtujejo svoj prvi vrtni vrt. Ta kratek vodnik bo zagotovo olajšal skrb za vrtnice tudi vrtnarjem začetnikom!