Sajenje borovnic je precej zahtevno opravilo. Veliko pozornosti morate nameniti izbiri rastišča in pripravi tal. Toda če vse opravite pravilno, se bodo sadike zagotovo prijele in nato rodile do 20 let!
Okusne in zdrave borovnice imajo radi vsi, zato si jih mnogi želijo na svojih parcelah. Imajo veliko antioksidantov in so med drugim koristne za vid. Vendar pa obstaja nekaj pogostih napak, ki jih običajno naredimo med sajenjem. Zato korak za korakom opisujemo, kako pravilno posaditi borovnice.
Čas sajenja in izbira sorte
Spomladi se borovnice sadijo marca in aprila. Takrat je še hladno, vendar že brez zmrzali, zemlja pa je vlažna, zato se sadike dobro prijemljejo. Borovnice lahko rodijo brez opraševalca, vendar je bolje posaditi več sort drugo ob drugi. Z navzkrižnim opraševanjem postanejo jagode večje in slajše. Če imate na svoji parceli prostor le za en grm, vam priporočamo, da izberete preizkušeno samoprašno sorto borovnic Bluecrop, ki tudi posamično daje odličen pridelek in obrodi veliko plodov.
Pomembno. Sorte borovnic cvetijo in zorijo ob različnih časih - to je treba upoštevati pri izbiri opraševalca.
Priprava tal in izbira lokacije
Tla za sajenje borovnic morajo biti humusna, rahla in prepustna, s kislim pH. Takšno zemljo lahko dobite tako, da navadni vrtni zemlji dodate veliko šote. V tleh z nevtralnim ali šibko kislim pH borovnica slabo raste, pogosto zboli in slabo rodi. Na večini območij Poljske tla niso dovolj kisla, da bi lahko brez težav gojili borovnice. Zato ji je treba dodajati snovi, ki jo zakisajo.
Kaj lahko dodamo, da bodo tla postala kisla:
-
rjava šota;
-
razkrojene smrekove iglice;
-
smrekovega lubja ali borove žagovine;
-
svežega gnoja;
-
kompost iz listov.
Kako lahko preverim kislost podlage?
Borovnice dobro rastejo v tleh s pH 4,7. Preden v luknjo nasujete substrat, je dobro preveriti kislost tal in se o tem prepričati. Kmetje odnesejo zemljo v laboratorij, da dobijo najbolj natančne podatke. Na zasebnem vrtu pa lahko pH preverite z napravo, ki je na voljo v vrtnarijah. Podatek o tem lahko dobite tudi iz rastlin, ki rastejo na tem območju.
Iglavci, kot so jelka ali smreka. Če želite v bližino borovnic privabiti opraševalce, lahko posadite volčji bob. Zato je običajno, da pri sajenju borovnic zakisamo celotno gredico. Poleg tega je borovnica grm, ki se dobro obnese tudi v lončkih. Včasih jo sadimo tudi v zemljo v lonce brez dna.
Kako posaditi borovnice korak za korakom?
Borovnice lahko sadite na sončnih, pred vetrom zaščitenih območjih. Kako se tega lotiti?
Korak 1. Izkopljemo najmanj 40 cm globoko luknjo. Premer mora biti približno 80 cm, saj korenine borovnic rastejo predvsem v širino. Razmik med luknjami naj bo 1,5 m x 1,5 m. S takšno zasaditvijo je enostavno pobirati plodove in skrbeti za grm.
Korak 2. Dno in stene luknje lahko obložite z biološko razgradljivim materialom. Ta trik bo preprečil mešanje substrata z vrtno zemljo in bo dlje časa ohranil kislost.
Korak 3. Na dno položite pripravljeno kislo zemljo.
Korak 4. Sadiko postavite v sredino luknje, tako da bo ob sajenju v isti višini ali čim globlje od lonca.
Korak 5. Kislo zemljo zasipajte po plasteh in vsako od njih namakajte, da se zemlja umiri in zbriše.
Korak 6. Če je zemlja zbita, jo še malo dodajte, da bodo korenine sadike temeljito pokrite.
Korak 7. Poskrbite za mulčenje z lubjem iglavcev ali odpadlimi iglicami. Mulč ne bo le zadržal vlage, ampak bo služil tudi kot prvo naravno gnojilo.
Najlažji način sajenja borovnic je izkopati 50 cm globoko korito, ga napolniti z borovo žagovino in vanj posaditi sadike. Rastline se bodo v žagovini razvijale počasneje kot v šoti, vendar bodo po nekaj letih po velikosti primerljive z grmovnicami, posajenimi na tradicionalen način.
Borovnice lahko posadite v lesene zabojčke in plastične posode. S takšnimi rastlinami lahko preprosto okrasite verando, teraso ali parcelo. Vendar jih je treba za zimo preseliti v neogrevan prostor.
Nega v prvem letu
Divje borovnice rastejo na vlažnih območjih, zato so rade zalivane. Tla morajo biti vedno rahlo vlažna, vendar jih ne zalivajte preveč - korenine lahko zgnijejo. V suši lahko mladi grmi brez zalivanja usahnejo. V vročem vremenu ne zalivajte le nedavno posajenih rastlin, temveč tudi odrasle velike grme.
Pozno jeseni je treba spomladi posajene rastline zaščititi pred zmrzaljo. Odrasle borovnice lahko dobro prenašajo zimo, vendar se mlada drevesca še niso dovolj dobro uveljavila in sprejela hranil, da bi lahko brez težav preživela zimo.
Obrezovanje borovnic
Takoj po sajenju sadike ni treba obrezovati. V prvih treh letih se odstranijo le bolni in poškodovani poganjki.
V četrtem letu je potrebno prvo večje obrezovanje. Glavni pridelek borovnic je na 2-3 letnih poganjkih, zato je treba odstraniti vse stare veje in pustiti 6-8 mladih. Po 10-15 letih bo čas za pomlajevalno obrezovanje. Pri tem je treba grm v celoti obrezati nekoliko nad tlemi. Iz debla bodo zrasli novi poganjki, od katerih je treba pustiti 7-8 najmočnejših.
Imate svoje patente za sajenje in nego borovnic? Delite svoje izkušnje v komentarjih. Katere so vaše najljubše sorte? Vaši nasveti bodo koristni za tiste vrtnarje, ki borovnice sadijo prvič.