Če jih poleti ustrezno negujemo, bodo na istem mestu rasle in cvetele 10 ali celo 15 let, plezajoče vrtnice in gredne vrtnice lahko preživijo še dlje. Pravilna poletna nega vrtnic na parceli ali vrtu jim omogoča, da cvetijo skozi vso sezono. Pri tem ni treba izvajati nobenih zapletenih ukrepov. Poletno delo v rožnem vrtu vključuje nekaj preprostih ukrepov, ki jih pozna vsak lastnik parcele.
Zalivanje vrtnic poleti
V vročem vremenu je treba rastline zalivati vsak dan. Toda kako poskrbeti za vrtnice čez poletje? Ali jih je treba pogosto zalivati? Vrtnice imajo rade vodo. Zalivati jih je treba, ko se zemlja izsuši. Mlade rastline potrebujejo vodo zlasti v prvem in drugem letu. V suhih tleh prenehajo rasti in se posušijo. Na starih grmih, ki jih ne zalivamo, postanejo cvetovi majhni, listi pa odpadejo. Poleti je treba med zalivanjem vsakega odraslega grma zaliti s približno 10 litri vode. Grmaste in plezajoče vrste je treba zalivati še izdatneje. Zalivanje opravimo zjutraj. Če ga opravite zvečer, bo vlaga izhlapela iz tal in se usedla na liste, kar bo sčasoma privedlo do pojava pepelaste plesni. Ko se voda vpije, je treba zemljo rahlo zrahljati do globine približno 5 cm. Hkrati odstranimo plevel. Redno in vestno pletje rožnega vrta je bistvenega pomena - pleveli poberejo veliko hranilnih snovi in vode, izsušijo tla in spodbujajo pojav bolezni.
Gnojenje
Spomladanska nega vrtnic se začne z gnojenjem grmovnic s sečnino. Dušik omogoča hitrejši razvoj mladih poganjkov.
Cilj poletnega gnojenja pa je zagotoviti bujno cvetenje. V juniju in juliju je treba v celoti mineralna gnojila kot so Kristalon, Nitrofoska (15-20 g na grm), kravji gnoj 1:10, ptičji gnoj 1:20 (5 litrov na grm), Organic Mix (4 žlice na grm). Gnojila se uporabljajo vsakih štirinajst dni, izmenično organska in mineralna. Avgusta se organska gnojila prenehajo uporabljati. Če tega ne storimo, grmičevje zaradi presežka dušika ne bo preživelo zime. Od začetka avgusta do sredine septembra je treba v tla dvakrat nanesti dvojni superfosfat in kalijev nitrat po 15 g na grm.
Obrezovanje vrtnic
Grmovnic vrtnic ne obrezujemo le jeseni, temveč tudi poleti. Namen jesenskega obrezovanja je pomagati rastlinam pri prezimovanju. Nato poganjke odrežemo do konca, skoraj do korenin. Poletna nega vrtnic se razlikuje od jesenske - odstranimo le konce mladih poganjkov. Tako lahko uživate v lepem in dolgotrajnem cvetenju.
Sodobne sorte vrtnic avgusta ponovno zacvetijo, nekatere pa cvetijo še tretji ali celo četrti val. Po koncu prvega vala je treba vse odcvetele cvetove porezati. V nasprotnem primeru se bodo novi cvetni brsti pojavili veliko pozneje. Odrežite vsak poganjek, na koncu katerega se nad 2-3 listi nahaja odcveteli cvet, malo nad dobro razvitim popkom. Iz njega bo kmalu zrasel mlad poganjek in zacvetel. Ko poganjki drugega vala ovenijo, odrežemo tudi cvetove z njih, da pospešimo pojav tretjega. S tem postopkom vrtnice cvetijo neprekinjeno do zmrzali. Če poletnega obrezovanja ne opravite, se bo naslednji val cvetenja zavlekel za 2-3 tedne.
Pozor!
Parkovne sorte vrtnic, kot je Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey in nekatere druge cvetijo samo enkrat. V tem primeru jih poleti raje ne obrezujte. Jeseni bodo cvetove zamenjali bleščeči šipki, ki bodo grm krasili vso zimo.
Poleti obrežite vse veje:
-
brez cvetja;
-
zgostitev sredine grma;
-
bolna in šibka.
Junija se na spodnjem delu rastline pojavijo poganjki, ki so veliko večji, daljši, debelejši in močnejši od drugih. Te poganjke je treba porezati za polovico, sicer ne bodo imeli časa dozoreti in bodo čez zimo zmrznili. Če je vrtnica cepljena, se lahko pojavijo divji poganjki iz zemlje ali iz dela pod korenino poganjka podlage. Ti poganjki rastejo zelo hitro in se od drugih vej razlikujejo po tem, da imajo drobnejše in svetlejše liste. Čim prej jih odstranite. Če tega ne storite, bo rastlina oslabela in ne bo prezimila. Bolje je, da divjih poganjkov ne odrežemo na ravni tal, temveč nekoliko nižje. To storite tako, da izkopljete zemljo iz koreninskega vratu in obrežete divje poganjke pri dnu.
Nadzor škodljivcev in bolezni
Glavni sovražnik večine vrtnic je pepelasta plesen. To je nevarna glivična bolezen, ki lahko v nekaj tednih uniči rastlino. Znebite se je lahko s tekočino Bordeaux ali Tiovit Jet. V primeru škodljivcev (rdeča pajkova pršica, afide, listni zavijači, gosenice) nego vrtnic na parceli in v vrtu dopolnimo s škropivi Carbofos ali Batryder.
V komentarjih napišite, kako poleti skrbite za svoje vrtnice, kako jih zalivate, s čim jih gnojite. Ali obrezujete ovenele cvetove, da bodo bolj bujni in dolgotrajni? Vaše izkušnje so zelo pomembne za ljubitelje cvetja začetnike, ki ustanavljajo svoj prvi vrtni vrt v življenju!