Malina je dobrodošla gostja na vsakem vrtu. Je nezahtevna in daje obilen pridelek. Če želite vsako leto uživati v velikih jagodah, je pomembno, da rastline ustrezno pripravite na zimo.
Biološke posebnosti
Maline imajo edinstven razvojni cikel. Spomladi se iz zemlje pojavijo mladi poganjki, ki rastejo vso sezono, jeseni pa odvržejo liste. Po prezimovanju naslednje leto rodijo sočne plodove, nato pa odmrejo. Če mladi poganjki pozimi odmrejo, pridelka ni.
Drugačen razvojni cikel je ponavljajoče se maline - jagode nastavlja na enoletnih poganjkih, zato je ne negujemo na enak način kot običajno.
Zalivanje in gnojenje
Maline imajo kratke in nežne korenine, zato jeseni poskrbite za vlažno zemljo, zlasti če je vreme suho in vroče. Jesensko zalivanje lahko prekinete v začetku novembra.
Maline je treba gnojiti. Jeseni jih je treba pognojiti, da okrepijo korenine in lažje preživijo zimo.
Jesenska pravila prehranjevanja:
-
Dušik - ne uporabljajte, ker spodbuja rast novih poganjkov, ki ne bodo mogli prezimiti.
-
Fosfor, magnezij in kalij so zelo koristna jesenska gnojila, saj krepijo koreninski sistem, izboljšujejo odpornost na zimo in pomagajo pri vzpostavljanju prihodnjih pridelkov.
-
Organske snovi - kompost, humus in lesni pepel so primerni za uporabo pozno jeseni in so odlična naravna gnojila.
-
Sestavljena mineralna gnojila brez dušika je treba uporabiti v skladu z navodili.
Nadzor okužb
Če poletne maline močno prizadenejo škodljivci ali glivične okužbe, jih je treba septembra tretirati z insekticidi ali fungicidi.
Preostalih malin lahko ne tretiramo, saj bodo poganjki tako ali tako odrezani, cvetovi pa se bodo pojavili pozneje, ko jih okužbe ne bodo mogle poškodovati.
Pri obrezovanju je priporočljivo uporabljati orodja z dobro nabrušenimi rezili, saj lahko tupa rezila poškodujejo stebla in povzročijo nevarnost okužbe.
Preden poganjke pokrijete za zimo, odstranite suhe liste, saj na njih prezimijo škodljivci.
Obrezovanje in mulčenje
Jeseni je priporočljivo, da maline prekrijete z zemljo do višine 10-15 cm, da zaščitite koreninski sistem. V isti namen lahko uporabite tudi mulč: pod grmovje nasujte slamo ali žagovino. Mulč zadržuje vlago in ščiti tla pred zmrzovanjem.
Načela jesenskega obrezovanja
Obrezovanje malin je najpomembnejši korak pri pripravi na zimo. Z obrezovanjem bodo grmi bolje prezračeni, kar bo zmanjšalo tveganje za nastanek bolezni.
Pri običajnih sortah porežite vse dvoletne poganjke, ki so obrodili. Pri ponavljajočih se sortah lahko nekatere poganjke porežete do ravni tal, nekatere pa pustite za zgodnji pridelek naslednjo pomlad.
Glavne napake pri pripravi malin za zimo
Glavna napaka je zgodnje obrezovanje. Vegetativnih poganjkov ne smete odrezati pred nastopom hladnega vremena. Še vedno so pokriti z zelenimi listi, prek katerih sintetizirajo hranila in jih shranjujejo v koreninico.
Spomladi bodo hranila iz korenin stekla v mlade poganjke in jim omogočila hiter začetek rasti. Če odmrle veje odstranite prezgodaj, korenine ne bodo prejemale hranil, kar bo negativno vplivalo na mlade poganjke.
Druga napaka je napačna višina obrezovanja. Običajne sorte obrezujemo tako, da puščamo panje visoke 15-20 cm. Preostale sorte je treba obrezati pri tleh, tako da novi poganjki ne rastejo iz štorov, temveč iz popkov na koreninah - takrat se poveča produktivnost.
Tretja napaka je preveč agresivno odmerjanje poganjkov. Jeseni ne pustite enega najmočnejšega poganjka - pozimi lahko odmre in ostanete brez malin. Jeseni pustite rezervne poganjke. Spomladi jih lahko odstranite.
Četrta napaka je prezgodnja uporaba organskih snovi. Če jeseni prezgodaj nanesemo organsko mulčo ali humus, bodo maline pravočasno prejele dušik, začele intenzivno vegetirati in slabo prezimile. Tovrstna gnojila je treba uporabiti na hladnih tleh, ki so že začela zmrzovati.
Pravilna priprava malin na zimo je ključ do obilnega in okusnega pridelka prihodnje leto. Upoštevajte preprosta pravila obrezovanja, pravočasno hranite in vaši grmi bodo vsako leto navduševali s sočnimi jagodami.