Jablane, češnje, slive in druga drevesa kamnita drevesa v obliki stebra so idealna izbira za tiste, ki sanjajo o sadovnjaku, a imajo zanj malo prostora. Zaradi njihove kompaktne velikosti lahko sadna drevesa gojite na balkonih, terasah in majhnih dvoriščih.
Citrusi - tudi ti lahko pridejo v poštev za vrt v posodi - večina jih lahko v omejenih tleh raste in rodi več let.
Sajenje
Stolpičasto drevo presadimo v posode zgodaj spomladi pred začetkom rastne sezone ali jeseni pred nastopom hladnega vremena. V prvih dveh ali treh letih življenja rastline zadostuje 10-15-litrska posoda. Nato jo je treba presaditi v večji 25-30-litrski lonec.
Če bodo drevesa rasla na balkonu, je bolje uporabiti plastične posode - so lažje od keramičnih. Svetle posode se manj segrevajo, kar preprečuje pregrevanje in hitro izsuševanje zemlje poleti.
Drevesa v posodi morajo biti na soncu vsaj šest ur na dan - tako bodo lahko dobro rasla in rodila. Sadovnjak v posodi je najbolje postaviti na južno ali jugovzhodno stran. Dobro ga je treba prezračevati, vendar je prepih nezaželen.
Kako presaditi sadiko:
-
Na dno posode namestite odtok.
-
Razgrnite nasip zemlje.
-
Postavite potaknjence in razporedite korenine.
-
Lonec napolnite z zemljo, tako da koreninski vrat ostane v višini tal.
-
Obilno zalijte z vodo pri sobni temperaturi.
Substrat lahko pripravite sami tako, da šoto zmešate z vrtno zemljo v razmerju 9:1. Na vsakih 10 l mešanice je treba dodati 20 g kompleksnega mineralnega gnojila.
Skrb
V prvih letih življenja in v vročem vremenu je treba rastline v lončkih pogosto zalivati in ne dovoliti, da se izsušijo. Hidrogel bo pomagal zadržati vlago v zemlji.
Nasvet. Da bi se izognili plevelu in zmanjšali izhlapevanje vlage, je bolje zemljo v posodi mulčiti.
Gnojila se uporabljajo od drugega leta naprej. Dušik je koristen spomladi pred cvetenjem. Poleti so potrebna kalijeva in fosforjeva gnojila, ki bodo drevesu pomagala, da bo dobro rodilo. Jeseni uporabimo kalijevo gnojilo za pripravo na obdobje mirovanja.
Značilnost plodov
Kolonaste jablane rodijo na kratkih vejah, ki rastejo naravnost iz debla. Vsaka rodna veja živi največ tri leta, nato pa se stara in odmre. Zato pri odraslih rastlinah jabolka ne nastanejo vse do vrha, temveč le v zgornjem delu. Stare jablane sploh ne rodijo, ker se z ustavitvijo rasti debla ne tvorijo več novi obroči. V takšnih primerih je treba izvesti pomlajevalno obrezovanje.
Ustvarjanje stebričastih dreves
Stolpičasta drevesa dobimo s cepljenjem rodne sorte na pritlikavo poganjkovino. S to tehniko drevo ne doseže več kot 1,5-2 metra višine in se oblikuje v eno samo deblo s kratkimi rodnimi vejami.
Če drevo razvije močne stranske poganjke, jih je treba odstraniti.
Čez čas, ko se vsi plodovi preselijo na vrh, je treba opraviti pomlajevalno rez: deblo odrežite na višini 50 cm, iz razvitih stranskih vej pa pustite najmočnejši poganjek in ga usmerite navpično navzgor. Preostale veje je treba odstraniti, sicer se lahko zgodi, da ne boste videli plodov.
Umetno opraševanje
Sadno drevje na balkonu stanovanja v mestu lahko bogato cveti, vendar ne rodi. To pomeni, da v bližini ni opraševalnih žuželk. Stanje je mogoče izboljšati z umetnim opraševanjem. To storite tako, da vzamete čopič in prenesete cvetni prah s cveta na cvet.
Nasvet. Obstajajo samoprašne sorte stebrastih dreves. Te so v mestnih razmerah boljše kot navzkrižno oprašene sorte.
Hibernacija
Drevesa lahko pustite prezimovati na balkonu, če temperatura ne pade pod +10 °C. Težava pri drevesih v kolonijah je zmrzovanje vrha, zaradi česar naslednje leto namesto plodov rastejo stranski poganjki.
Če se pričakuje zimski mraz, je bolje, da posode z drevesi postavite v hladen prostor, ki ne zmrzuje. V stanovanjskem bloku je to lahko tudi stopnišče pri vhodu, na podeželju pa garaža ali neogrevana veranda.
Zaščita pred boleznimi in škodljivci
Redno pregledujte drevo, da pravočasno odkrijete in odpravite težave. Na jablanah v posodah se lahko naselijo afide, mravlje in druge žuželke, ki lahko poškodujejo cvetne brste, liste in deblo. Za njihovo zatiranje lahko uporabite insekticide, ki jih lahko naročite tudi v naši trgovini.
Najnevarnejša od teh bolezni je pepelasta plesen. Da bi preprečili pojav pepelaste plesni, poskrbite za dobro kroženje zraka okoli rastline in vzdržujte optimalno raven vlage. Če se pojavi pepelasta plesen ali druge glivične bolezni, uporabite fungicide.
Gojenje stebrastih dreves v posodah je odličen način za ustvarjanje lastnega mini vrta, ne da bi pri tem zasedli preveč prostora. Če boste upoštevali te preproste nasvete, boste lahko obirali okusne plodove in uživali v lepoti stebričastih dreves.